Bitki Koruma Bülteni, Cilt 50, Sayı 2 (2010)

Azadirachta indica A. Juss ekstraktlarının Patates böceği [Leptinotarsa decemlineata Say (Col.: Chrysomelidae)]

Pervin ERDOĞAN, Seval TOROS

Özet


p>Azadirachta indica A. Jussbitkisindenelde edilmiş Neem Azal T/S ve Neemix preparatlarının Patates böceği (Leptinotarsa decemlineata Say) larvalarının gelişimine etkileri araştırılmıştır.
A indica preparatlarının etkisini belirlemek için üç farklı yöntem kullanılmıştır. Yaprak daldırma, bireyi daldırma ve topikal aplikasyon yöntemleri 30-35 mg ağırlığındaki üçüncü dönem larvalara uygulanmıştır. Bütün denemelerde 2.2cm çapında serada yetiştirilen patates yapraklarından kesilen diskler kullanılmıştır. Her üç yöntem için, Neem Azal T/S,15, 25, 50, 100 ppm dozlarında ve Neemix 10, 15, 30 ve 60 ppm dozlarında olmak üzere dört farklı dozda kullanılmıştır. Bütün denemeler 6 tekerrürlü olarak yapılmıştır.
Araştırma sonucunda, larva döneminde uygulanan tüm yöntemlerde preparatların doz artışına bağlı olarak, larva ve pupa dönemi süresini uzattığı, larva ve pupa dönemlerinde yüksek oranda ölüme neden olduğu, anormal görünümlü bireylerin meydana geldiği, pupadan çıkan ergin sayısının azaldığı ve pupadan çıkan sağlıklı dişilerin daha az yumurta bıraktığı belirlenmiştir.

Tam Metin: PDF