Bitki Koruma Bülteni, Cilt 50, Sayı 4 (2010)

Azadirachta indica A. Juss ekstraktlarının Patates böceği[Leptinotarsa decemlineata Say (Col.: Chrysomelidae)]’ne beslenme engelleyici etkisi

Pervin ERDOĞAN, Seval TOROS

Özet


Azadirachta indica A. Juss.bitkisindenelde edilen Neem Azal T/S ve Neemix ticari preparatlarının Leptinotarsa decemlineata Say’nın ergin ve larvaları üzerine beslenme engelleyici etkileri araştırılmıştır.
Her iki preparat kimyasal pestisitlere alternatif oluşturmak amacıyla ele alınmıştır. Beslenme engelleyici etkiyi belirlemek için yaprak daldırma yöntemi uygulanmıştır. Bunun için 30-35 mg ağırlığındaki üçüncü dönem larvalar ve 10-15 günlük erginler kullanılmıştır.
Bütün denemelerde 2.2 cm çapında serada yetiştirilen patates yapraklarından kesilen diskler kullanılmıştır. Uygulamalarda Neem Azal T/S 15, 25, 50 ppm ve Neemix 15, 30, 60 ppm olmak üzere altı farklı doz kullanılmıştır. Denemeler 10 tekerrürlü olarak yapılmıştır.
Sonuç olarak, her iki preparatın güçlü beslenme engelleyici etki gösterdiği belirlenmiştir. Doz ve zamana bağlı olarak tüketilen yaprak alanında azalma olduğu ortaya konulmuştur. Bütün denemelerde, en fazla tüketilen yaprak alanı kontrolde, en düşük tüketilen alan ise en yüksek uygulama dozunda tespit edilmiştir.

Tam Metin: PDF