Bitki Koruma Bülteni, Cilt 51, Sayı 3 (2011)

Adana ve Mersin illeri zeytin bahçelerinde zararlı Zeytin pamuklubiti [Euphyllura straminea Loginova (Hemiptera: Psyllidae)]’nin popülasyon değişimi

Mustafa TÜFEKLİ, M. Rıfat ULUSOY

Özet


Bu çalışma; Adana ve Mersin ili zeytin bahçelerinde bulunan Euphyllura straminea Loginova (Hemiptera: Psyllidae) biyo-ekolojik karakterlerinden kışlama yeri, yumurta, nimf ve ergin popülasyon değişimi ve döl sayısının saptanması amacıyla yürütülmüştür.
Zararlının popülasyon değişimini belirlemek için 2008-2010 yılları arasında üç zeytin bahçesinden periyodik olarak sürgün örnekleri alınarak ve darbe metodu uygulanarak, yumurta, nimf ve ergin sayımları yapılmıştır. Yumurta popülasyonun nisan, ekim ve ocak aylarında 2-3 tepe noktası oluşturduğu belirlenmiştir. E. straminea’nın her iki ilin zeytin bahçelerinde yılda 2-3 döl verdiği saptanmıştır. Zararlı erginlerinin tüm yıl boyunca doğada mevcut olduğu, haziran ayında yaz diyapozuna girdiği ve diyapozun ekim ayı başlarına kadar sürdüğü belirlenmiştir. Sonuç olarak, E. straminea popülasyon seyrinin iklim koşulları ve bitkinin fenolojik dönemi ile de yakından ilişkili olduğu ortaya konmuştur.

Tam Metin: PDF