Bitki Koruma Bülteni, Cilt 51, Sayı 4 (2011)

Adana ve Mersin ili turunçgil bahçelerinde Harnup güvesi [Ectomyelois ceratoniae Zell. (Lepidoptera: Pyralidae)]’nin ergin popülasyon değişimi

Naim ÖZTÜRK, Murat ÖLÇÜLÜ, M. Rıfat ULUSOY

Özet


Bu çalışma, 2009–2010 yıllarında Adana (Yüreğir, Kozan) ve Mersin (Tarsus) illerinde Washington çeşidi ile tesis edilmiş turunçgil bahçelerinde yürütülmüştür. Çalışmada, Harnup güvesi [Ectomyelois ceratoniae Zell. (Lepidoptera: Pyralidae)]’nin mücadelesine esas bazı kriterlerden ilk ergin çıkış zamanı, ergin popülasyon değişimi, popülasyonun en yoğun olduğu dönemler ve erginlerin doğada aktif olarak bulunduğu sürenin belirlenmesi amaçlanmıştır.
E. ceratoniae erginlerinin ilk olarak nisan ayının ikinci yarısı ile mayıs ayı başlarında eşeysel çekici tuzaklarda yakalandığı belirlenmiştir. Turunçgil bahçelerindeki E. ceratoniae popülasyonunun, ekonomik düzeyde zarar yapabilecek yoğunluğa ulaşmadığı ve tuzaklarda yakalanan kelebek sayısının da 1-9 adet arasında değiştiği saptanmıştır. Ayrıca, her iki yılda da E. ceratoniae ergin uçuşlarının kasım ayı içinde son bularak, zararlının nisan-kasım ayları arasında olmak üzere doğada yaklaşık 6-7 ay aktif bulunduğu belirlenmiştir.

Tam Metin: PDF